Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Zajęcia biblioterapeutyczne

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZE

W biblioterapii wykorzystuje się terapeutyczne wartości literatury, która poprzez właściwy dobór tekstów  może pomagać w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

Od lat pleszewska biblioteka prowadzi różnorodne działania zakresu biblioterapii.

 

Od 1993 roku biblioteka współpracuje z Domem Pomocy Społecznej. W każdy wtorek odbywają się „Spotkania z książką”, podczas których pracownik wypożyczalni dla dorosłych czyta głośno wybraną książkę. Spotkanie kończy się rozmową z pensjonariuszami o przeczytanej książce i podjętych w niej tematach.

 

Pleszewska biblioteka jako jedna z nielicznych w województwie wielkopolskim prowadzi filię szpitalną, znajdującą się  w Powiatowym Centrum Medycznym w Pleszewie. Bibliotekarz kilka razy w tygodniu dostarcza na oddziały książki, które wypożyczają przebywający na nich pacjenci.

 

W filiach bibliotecznych, zwłaszcza w Bibliotece Środowiskowej w Taczanowie drugim prowadzone są m.in. zajęcia z bajkoterapii dla uczniów tamtejszej szkoły.

 

Biblioteka Publiczna organizuje także szkolenia na temat wykorzystania literatury w celach biblioterapeutycznych. Jednym z działań były zorganizowanie w 2016 r. warsztaty poświęcone terapeutycznej roli bajki, w których uczestniczyli bibliotekarze oraz nauczyciele przedszkoli.